headline »

20.11.2024 – 7:27 | 108 zobrazení

**Jak začíná cesta za zážitky?**
„Ahoj Wayne, prosím poradíš mi, co si vzít s sebou?” Takto nenápadně začal můj rozhovor s trenérem. Co následovalo, byla nezapomenutelná cesta do polské Twardogóry, která mi ukázala nejen krásu sportu, …

Zobrazit celý příspěvek »
wayne’s world

novinky, historky a skazky o účkách, dřevácích a Kamenech.

slowpitch

tě pobaví i vyřídí. Hra pro týpky a borkyně.

Baseball muži

královská pálkovací hra pro chlapy a kluky.

Fastpitch ženy

neboli softball v dámském provedení. Jednou bude.

mládež

aneb přípravka. To nejcennější co máme.

Home » klepy, video, wayne's world

Rozdíl mezi baseballem a softballem – díl třetí – Hra

Vložil dne 2.9.2016 – 7:55Žádný komentář | 3 514 zobrazení

Odlišností ve hře je celá řada, my se budeme soustředit na to, co je zřejmé i laikovi, při zběžném pohledu na hru.

Nadhoz
Z prvního dílu už víme, že baseballový nadhazovač stojí na nadhazovacím kopci přibližně 18m od domácí mety. Nadhoz provádí horním obloukem ruky, asi jako, když se hází sněhovou koulí. Nadhazovač(ka) v softballu stojí domácí metě o poznání blíže (muži cca 14m, ženy cca 13m) a nadhazuje spodním obloukem. Míč tedy z ruky vypouští v úrovni stehna.

Nejrychlejší nadhazovači v baseballu dokáží hodit míček rychlostí kolem 160 km/h. Mužský softballový nadhoz letí „jen“ kolem 135 km/h, urazí ale o 4m kratší vzdálenost.

Pokud baseballový nadhazovač vypustí svůj fastball rychlostí 160 km/h, potom přiletí k domácí metě za 0,414 sekundy. V softballu je tento čas ještě kratší. Při rychlosti nadhozu 135 km/h urazí míček vzdálenost 14m za 0,373 sekundy.

Baseballoví a softballoví nadhazovači mají kromě opravdu rychlých nadhozů ve svém rejstříku i další typy nadhozů. Jsou jimi především falše do stran a tzv. padavý nadhoz, tedy faleš dolů. Silnou zbraní je change up, tedy nadhoz, který letí pomaleji, než pálkař dle pohybu nadhazovače očekává. Nadhazovači v softballu mají oproti svým baseballovým kolegům ještě jeden trumf v rukávu. Je jím stoupavý nadhoz, tedy nadhoz, který kousek před pálkařem o několik centimetrů (někdy decimetrů) vystoupá.

Těžší je tedy odpalování v softballu. K vidění je více strikeoutů a tedy logicky méně odpalů a zákroků v poli.

Fyzicky a zdravotně náročnější je nadhazování v baseballu. Zatímco softballový nadhazovač zvládne klidně 2 utkání v jednom dni, v baseballu complete game (utkání odházení jedním nadhazovačem) je k vidění jen zřídka. Baseballový nadhazovač (startér) pak má zpravidla 3-4 dny volno na regeneraci. Softballový nadhazovač může druhý den opět odházet klidně dvě utkání.

V softballu smí nadhazovač rozehru otevřít pouze nadhozem na domácí metu. V baseballu je hra otevřená téměř pořád a nadhazovač může přihodit na kteroukoliv metu ve snaze vyautovat běžce.

baseball_vs_softball_pitch

Běžci
Pokud se pálkař dostane na metu, stává se z něj běžec. To je pro oba sporty společné. Dále už je ale dost věcí jinak. Běžec v softballu smí vyběhnout na další metu až v okamžiku, kdy nadhazovač při nadhozu vypustí míč z ruky. V baseballu takové omezení není. Běžci se mohou pokusit doběhnout na další metu skoro kdykoliv. Před nadhozem ani nemusí stát na metě. Vždy si vezme přiměřený náskok tak, aby se stihl vrátit na „svou“ metu, pokud by se nadhazovač rozhodl na něj přihodit a ve spolupráci s některým z polařů jej vyautovat dotykem. Baseballový nadhazovač se tedy nesoustředí jen další nadhoz, ale také musí hlídat běžce na metách. V tomto je baseball hravější a zábavnější.

Pokračování příště.

Zanechat komentář

Držte se tématu. Žádný spam. Díky!!!

Máme povoleny avatáry (obrázek, který Vás reprezentuje). Chcete-li získat svého vlastního celosvětového avatára, zaregistrujte se na Gravatar.